Skotská klapouchá kočka je plemeno kočky domácí s genovou mutací, která ovlivňuje chrupavky a způsobuje, že uši se sklápějí dopředu a dolů, což kočce dodává „soví“ vzhled.
První známá skotská klapouchá kočka byla venkovská kočka jménem Susie, která byla objevena na farmě ve skotském hrabství Perthshire v roce 1961. Její uši byly neobvykle sklopené dopředu a dolů, takže její tvář připomínala sovu. Když Susie porodila koťata, dvě z nich byla rovněž klapouchá. Jedno kotě získal William Ross, farmář ze sousedství a chovatel koček. Plemeno si zaregistroval u britské chovatelské organizace GCCF v roce 1966 a založil chovný program. Genetici, kteří chovný program sledovali, zaznamenali během tří let narození 76 koťat – 42 klapouchých a 34 s rovnýma ušima. Závěr byl, že klapouchost je zůsobována autozomálním dominantním genem.
GCCF zrušila oficiální uznání plemene v roce 1971, když se ukázalo, že řada jedinců trpí vážnými zdravotními problémy, především deformacemi končetin a ocasu. Problémy se objevovaly i u uší, některé kočky byly hluché, jiné trpěly ušními infekcemi či roztoči (později se však ukázalo, že tyto ušní problémy nijak nesouvisely s genem pro klapouchost).
Plemeno přežilo díky tomu, že několik jedinců bylo exportováno do Ameriky. Kočky s neobvyklým vzhledem zaujaly zdejší chovatele a ti vytvořili vlastní chovné programy. Ke stabilizaci plemene byly využity britské krátkosrsté a americké krátkosrsté kočky. Zdravotní problémy týkající se uší se americkým chovatelům podařilo cíleným chovem (viz též sekce Genetika a Zdraví) výmytit. Pouze množství ušního mazu bývá větší než u ostatních koček. Plemeno je plně uznáno americkou chovatelskou organizací CFA (od roku 1978) a mezinárodní chovatelskou organizací TICA. V Americe jsou skotské klapouché kočky velmi oblíbené (v největší americké chovatelské organizaci CFA jde o sedmé nejoblíbenější plemeno), v Evropě vzácné. Důvodem je i to, že převážně evropská FIFe a britská GCCF plemeno v současnosti uznat odmítají a vyžadují další genetické studie.
Povaha: | Dobromyslné a klidné, velmi dobře se přizpůsobují dalším zvířatům. Namají rádi samotu. |
Charakteristika: | Hmotnost: samec 4 – 6 kg, samice 2,7 – 4 kg Srst: krátká i dlouhá Uši: rodí se s rovnýma ušima, sklápění se objevuje přibližně po 21 dnech Typická doba života skotské klapouché kočky je 15 let. |
Země původu: | Spojené království |
Klasifikace / rozdělení: | říše: živočichové > kmen: strunatci > podkmen: obratlovci > třída: savci > řád: šelmy > čeleď: kočkovití |
Skotská klapouchá kočka je středně velká kočka. Hlava a tvář jsou oblé, líce výrazné. Oči jsou velké a kulaté, široce otevřené, se „sladkým“ pohledem. Nos je krátký, s jemnou křivkou. Tělo je oblé, linie hřbetu je vodorovná. Nohy jsou krátké, pevné. Kočka nesmí působit obézně nebo neohrabaně. Ocas je ohebný, středně dlouhý až dlouhý, směrem ke špičce se zužuje.
Všechny skotské klapouché kočky se rodí s rovnýma ušima. U koťat, která nesou gen pro klapouchost, se první známky sklápění uší objevují zruba po 21 dnech. Původní skotské klapouché kočky měly v uších jen jednoduchý záhyb (single fold), jejich uši tak byly jen lehce sklopené, současné kočky však mívají v uších až trojitý záhyb (triple fold), což způsobuje, že uši jsou téměř úplně přiklopeny k hlavě. I když uši jsou sklopené, kočky je nadále používají běžným způsobem ke komunikaci – uši se otáčejí za zvukem, stahují se dozadu, je-li kočka rozzlobená, vztyčují se, jestliže kočka zbystří. Vystavují se pouze klapouché kočky, ovšem jedinci s rovnýma ušima jsou zcela nezbytní pro chov (viz sekce Genetika a Zdraví).
Srst může být krátká i dlouhá – existuje jak skotská klapouchá kočka krátkosrstá (CFA původně uznaná varieta z roku 1978), tak skotská klapouchá kočka dlouhosrstá (varieta uznaná CFA v roce 1993). Přípustné jsou téměř všechny barevné kombinace (i s bílou).
Vlastnosti a povaha
Skotské klapouché kočky jsou obvykle dobromyslné a klidné, velmi dobře se přizpůsobí dalším zvířatům v domácnosti. „Svého“ člověka rády sledují na každém kroku. Jsou inteligentní a hravé, proto je lze i snadno trénovat. Nesnáší samotu – pokud zůstávají samy, mohou propadat depresím.
Rády spí na zádech. Také rády sedávají na zadku, tělo vztyčené, zadní nohy roztažené před sebou a přední nohy položené na břiše (podobně jako třeba vydra) – tzv. Buddhova pozice. Nejsou mnohomluvné, mají obvykle tišší hlas, pomocí kterého dávají najevo své pocity.
Zdravotní problémy
Skotské klapouché kočky jsou náchylné k PKD (polycystic kidney disease – genetická choroba způsobující abnormální výskyt a růst cyst v ledvinách) a kardiomyopatii.
Porucha Osteochondrodysplasie (OCD) ovlivňuje vývoj kostí a chrupavek. Je zodpovědná za klapouchost skotských klapouchých koček a podle dosud provedených studií jí ve větší či menší míře trpí všechny klapouché exempláře skotských klapouchých koček. Homozygotní jedinci mívají často deformované kosti a trpí již od raného věku těžkými a bolestivými formami osteoartritidy. Osteoartritida se objevuje i u heterozygotních jedinců, většinou však v méně vážné formě a až v pozdním věku.
Zdroj: Wikipedia
Buďte první kdo přidá komentář