Povrchové úpravy papíru se používají pro zušlechtění tiskovin, kde hrají úlohu jak estetickou, tak i ochranou.
Disperzní lak
Disperzní lak je mechanicky odolnější, než tiskový lak. Díky bázi vody, kterou obsahuje (až 55 %), je nezávadný pro použití v potravinářském průmyslu, kde se masivně využívá. Lesklost dosažená disperzním lakem je (85 bodů).
Využití: typickým materiálem, kde se povrchově upravuje, jsou skládačkové lepenky (obalové materiály).
Tiskový lak
Tiskový lak částečně chrání tiskovinu před mechanickým oděrem a rozmazáváním barev. Neobsahuje žádný barevný pigment, takže je průhledný. Na papír se nanáší přímo v ofsetovém tiskovém stroji. Tiskový lak existuje v lesklém i matném provedení.
Využití: aplikovat jej můžete téměř u všech tiskovin (letáky, brožury, pozvánky apod.).
Parciální UV lak
Pro získání vyšší estetické podoby tiskoviny, je vhodné zvolit parciální (selektivní) UV lak. Výsledkem může být aplikace vysokého lesku na některé grafické prvky (např. loga, titulky). V principu se na vybrané části nanese vrstva laku citlivého na UV záření. Po aplikaci se tiskovina osvítí UV lampami (v UV tunelu) a tím lak vytvrdne. Lakovaná místa se oproti zbytku výrazně lesknou a efektivně zvyšují atraktivnost vaší tiskoviny.
Pro UV parciální lakování se hodí pouze natírané (křídové) papíry. U příliš savých materiálů (nenatíraných papírů a speciálních grafických kartonů) nedocílíme vysokého lesku, protože se lak do papíru vsákne. Lak je možno aplikovat i na laminaci.
Využití: nejčastěji se setkáváme s parciálním lakem u katalogů, časopisů, brožur, letáků a jiných obchodních tiskovin, kde chceme zvýšit jejich prestiž.
Plošný UV lak
Plošný UV lak dosahuje maximální dosažitelnou hodnotou lesku a slouží i k ochraně povrchu tiskoviny, díky tomu získává větší odolnost před vnějšími vlivy (oděru). Průhledné UV laky obsahují chemické látky, které jsou citlivé na UV záření. Po nanesení laku na arch papíru se papír osvítí UV zářením, což spustí chemickou reakci, díky níž lak vytvrdne.
Využití: např. pro obálky (módních) časopisů, tiskoviny pro podporu prodeje apod.
Laminace archová
Laminace plní nejenom estetickou hodnotu, ale i zásadně zvýší mechanickou ochranu tiskoviny. Vybrat si můžete ze dvou variant – lesklé lamino nebo matné lamino. Je také optimálním ochranným řešením, pro všechny mechanicky namáhané tiskoviny.
Při laminaci se povrch tiskoviny pokryje velmi tenkou polypropylenovou, nebo polyesterovou fólií. Folie se na tiskovinu aplikuje pomocí tenké vrstvy disperzního lepidla. Lepidlo je v tenké vrstvě naneseno na tiskovinu a poté se na ní pomocí přítlačného válce přilepí laminovací fólie (postupně se při průchodu archů odvíjí z role).
Technolgické druhy:
- Laminace za studena – tato laminace probíhá za běžné pokojové teploty. Lepidlo pak pod fólií postupně prosychá několik hodin. Nevýhodou je, že při schnutí se mohou utvořit pod fólii drobné bublinky. Schnutím se prodlužeje doba, kdy můžeme tiskovinu následně zpracovávat.
- Laminace za tepla – je technicky schodná s laminací za studena, pouze probíhá za teploty cca 110 ºC. Lepidlo lépe a rychleji usychá, díky tomu vidíme výsledek okamžitě. Rychlé zaschnutí lepidla minimalizuje riziko vzniku bublinek. Výsledek je kvalitnější, než u laminace za studena a navíc můžeme tiskovinu okamžitě dál zpracovávat (např. výsekem). Cena je ale o něco nákladnější než ve studené verzi.
Využití: desky s chlopněmi, brožury a katalogy (respektive jejich obálky).
Laminace samolepicí
Tento typ laminace je určen pro laminování tiskovin v nižších nákladech – kusová výroba, maximálně stovky kusů. Laminovací fólie se vyrábí v matném i lesklém provedení. Je opatřena samolepicí vrstvou, která se po přitlačení přítlačným válcem přichytí k podložce. V principu je mezi dva poháněné válce, které se mezi sebou dotýkají, současně vkládána laminovaná podložka a samolepicí fólie, která se odvíjí z pomocného válce. Lze jí provádět za studena (při pokojové teplotě) i za tepla. Výhodou aplikace je rychlost, pro optimální kusovou výrobu. Samolepka nemusí nijak zasychat a produkt je možno okamžitě dále zpracovávat.
Fólie se dělí na:
- Monomerické – základní čiré fólie sloužící k ochraně proti mechanickému poškození
- Polymerické – obsahují UV filtr proti blednutí tisku, exteriérová životnost 4-5 let
- Na dopravní prostředky – lité flexibilní fólie, které se dobře přizpůsobí nerovnostem
- Podlahové laminace – strukturované fólie pro ochranu motivů, po kterých se chodí
Využití: zejména pro produkty velkoformátového digitálního tisku – plakáty, poutače apod.
Buďte první kdo přidá komentář